Dekretując swoje decyzje podczas najnowszej sesji, która odbyła się w poniedziałek, Sejmik Województwa Małopolskiego przeprowadził tajne głosowanie, z którego wynikło wybranie Stanisława Pasonia z Polskiego Stronnictwa Ludowego na stanowisko trzeciego wiceprzewodniczącego. Tego samego dnia sejmik dokonał podziału radnych na różne komisje sejmikowe i podjął uchwałę dotyczącą zarobków marszałka.
22 radnych oddało swój głos poparcia na Pasonia, podczas gdy jego rywal – Jerzy Fedorowicz z Koalicji Obywatelskiej – zdobył poparcie 15 radnych. Jan Tadeusz Duda – przewodniczący sejmiku, a także Jadwiga Wójtowicz i Wojciech Skruch – dwaj inni wiceprzewodniczący, zostali wybrani na swoje stanowiska podczas sesji inauguracyjnej, która miała miejsce 6 maja. Wszyscy należą do klubu Prawa i Sprawiedliwości.
W poniedziałkowy wieczór, podczas pierwszej sesji po wyborze Łukasza Smółki na marszałka, dokonano jawnego głosowania na członków poszczególnych komisji. Reprezentanci wszystkich klubów zostali włączeni do składów tych komisji. W większości z nich przewodniczą radni z PiS, natomiast radni z KO i Trzeciej Drogi sprawują funkcje wiceprzewodniczących.
Przy większości 25 głosów, uchwała dotycząca ustalenia pensji Marszałka Województwa Małopolskiego została przyjęta. Nikt nie głosował przeciwko, choć 12 radnych postanowiło wstrzymać się od głosu. To oznacza, że wynagrodzenie marszałka będzie takie, jakie jest maksymalnie możliwe według ustawy o samorządzie województwa. Wynagrodzenie marszałka wynosi maksymalnie 11 tysięcy 300 złotych. Dodatkowo marszałek otrzymuje dodatek funkcyjny wynoszący 4116 złotych i dodatek specjalny stanowiący 30 procent sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Po pięciu latach służby, marszałek otrzymuje również dodatek za wysługę lat w wysokości 5 procent swojej pensji.