Nowa Huta pomnikiem historii

 

Czy krakowska Nowa Huta zostanie uznana za pomnik historii? Władze miasta zabiegają o to, by tak się stało. Wniosek na początku Nowego Roku ma trafić do małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a następnie do ministerstwa kultury. Ostateczną decyzję o wpisaniu na listę pomników historii podejmuje prezydent kraju.

Czy uda się osiągnąć cel?

Pomysł złożenia wniosku  uznanie Nowej Huty za pomnik historii pojawił się już 10m lat temu. Obejmował on wówczas także obszar tzw. starej Nowej Huty – najstarszej części dzielnicy robotniczej. W nowym wniosku uwzględniono także 800- letnie dzieje opactwa w Mogile i wsi Krzesławice.

 

W 2020 roku fragment dzielnicy objęto ochroną w ramach parku kulturowego. Obszar obejmuje 376 ha i w jego skład wchodzi m. in układ urbanistyczny Nowej Huty, postmodernistyczne osiedle Centrum E,  tereny zlokalizowane wokół Zalewu Nowohuckiego i Nowohuckiego Centrum Kultury, fragment wsi Krzesławice w tym posiadłość dworska należąca wcześniej do Hugona Kołłątaja i Jana Matejki, oraz drewniany XV wieczny kościół w stylu gotyckim pw. św. Bartłomieja i Opactwo Cystersów w Mogile.

Trwają także prace nad odbudową Nowohuckiego Centrum Kultury.  W tym roku do użytku oddano Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. Wkrótce ma nastąpić otwarcie Parku Edukacyjnego „Branice”. Na jego terenie utworzono skansen ukazujący drewnianą zabudowę Krakowa i okolic.

Jeśli Nowa Huta zostałaby uznana za pomnik historii, o wiele łatwiej byłoby uzyskać dzielnicy wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.