Zapraszamy do Małopolski
Małopolska jest regionem Polski bogatym w różnego rodzaju atrakcje. Zarówno miłośnicy wędrówek górskich, jak i wielbiciele historii znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Również osoby lubiące dobrą zabawę i odrobinę adrenaliny nie będą rozczarowane. Jeśli szukacie miejsca na weekendowy wypad, lub dłuższy wakacyjny wyjazd to województwo małopolskie jest świetnym wyborem. Cisza i spokój, piękne widoki, ale również odrobina adrenaliny i zabawy. Mieszanka idealna, której trzeba zasmakować. Uważajcie jednak, bo może uzależnić…
Poniżej znajdziecie listę miejsc, które trzeba zobaczyć w Małopolsce. Ponieważ poprzedni artykuł w większości był poświęcony zabytkom, w tym tekście skupimy się na innych atrakcjach. No to ruszamy!
Co trzeba zobaczyć w Małopolsce
Ojcowski Park Narodowy
Naszą podróż rozpoczynamy od Ojcowskiego Parku Narodowego zlokalizowanego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To miejsce, które łączy w sobie piękno przyrody z niepowtarzalnymi, klimatycznymi zabytkami. Co koniecznie trzeba zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego? Przede wszystkim słynne formacje skalne, a wśród nich Rękawicę i Bramę Krakowską. Nie możecie także pominąć popularnej jaskini zwanej Grotą Łokietka. Jeśli mimo wszystko zatęsknicie za zabytkami architektury, czeka was nie lada gratka. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego możecie zobaczyć jedyną w swoim rodzaju kaplicę zbudowaną na wodzie. Jest to piękny i klimatyczny obiekt.
Co trzeba zobaczyć w Małopolsce, jeśli lubisz chodzić po górach
Tatry
Tatry, to miejsce, którego nie mogło zabraknąć na naszej liście. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami górskich wspinaczek, czy wolicie podziwiać majestatyczne szczyty z dołu. Będąc w Małopolsce, koniecznie musicie zawitać na Podhale. Jeśli macie doświadczenie w zakresie górskich wspinaczek i jesteście wyposażeni w odpowiedni sprzęt, warto zdobyć najwyższy szczyt polskich Tatr-Rysy lub wspiąć się na równie popularny Giewont. Natomiast jeśli preferujecie spacery po niewymagających trasach, lub po prostu planujecie zabrać ze sobą dzieci, zawitajcie do jednej z popularnych dolin takich jak Dolina Chochołowska czy Dolina Kościeliska. Możecie także wybrać się do Morskiego Oka lub na Rusinową Polanę. Weźcie jednak pod uwagę fakt, że są to bardzo uczęszczane miejsca. W weekendy i wakacje ciężko delektować się pięknymi widokami. Liczcie się raczej z przepychaniem się przez tłum wycieczkowiczów z całego kraju i nie tylko. Będąc na Podhalu, warto wpaść do Zakopanego, choć w godzinach szczytu lepiej omijać słynne Krupówki z daleka.
Co warto zobaczyć w Małopolsce, jeśli jesteś miłośnikiem przyrody
Pustynia Błędowska
Większość was zapewne nie wiem tego, że na terenie Małopolski możemy znaleźć aż dwie pustynie. Ta zdecydowanie bardziej popularna z nich to pustynia Błędowska zlokalizowana na granicy Małopolski i Śląska. Na jej terenie znajdziemy trzy punkty widokowe, spośród których największą popularnością wśród turystów cieszy się Róża Wiatrów z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Mimo wszystko warto zobaczyć pozostałe dwa, czyli Czubatkę i Dąbrówkę. Wybierzcie się również tam, a na pewno nie będziecie żałować. Tym bardziej że wszystkie trzy punkty widokowe są blisko siebie.
Co jeszcze warto zobaczyć w Małopolsce
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Będąc w Małopolsce, warto zobaczyć również Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Jeśli lubicie stare podania i legendy, to miejsce idealne dla was. Zgodnie z jedną z legend formacje skalne to po prostu domy i ich mieszkańcy. Za czasów życia mieszkańcy tego miejsca mieli prowadzić bardzo rozrywkowy i rozwiązły tryb życia. Za karę zostali zamienieni w kamienie. Spacerując po tajemniczych wąwozach, bez problemu wypatrzycie wśród skał kamienie przypominające ludzi. Taki spacer może wywołać dreszczyk emocji i proponujemy go tylko turystom o mocnych nerwach.
Co warto zobaczyć w Małopolsce, jeśli lubisz spokój i relaks
Ogrody Zmysłów w Muszynie
Jeśli cenicie sobie spokój i szukacie miejsca idealnego na relaks, koniecznie odwiedźcie Ogrody Zmysłów w Muszynie. Położone w Beskidzie Sądeckim miejsce, jest urokliwe i cieszy oczy. Jednak nie jest to jego jedyna zalety. Ogrody zostały stworzone tak, aby działać również na inne zmysły. W jaki sposób? Przekonajcie się sami. Jedno jest pewne, na pewno wrócicie wypoczęci i zrelaksowani.
Co warto zobaczyć w Małopolsce latem
Jezioro Rożnowskie i Zamek Zawiszy Czarnego
Będąc w Małopolsce latem, koniecznie wybierzcie się nad jezioro. Świetnym wyborem będzie Jezioro Rożnowskie, a konkretnie jego brzeg zlokalizowany w Gródku nad Dunajcem. To idealne miejsce, aby się poopalać, poleniuchować i odpocząć na łonie natury. Kiedy będziecie już wystarczająco wypoczęci, możecie wybrać się w stronę Zamku Zawiszy Czarnego. Wprawdzie po czasach dawnej świetności pozostały tylko ruiny warowni, ale jest to miejsce, które warto odwiedzić jak najszybciej. Ponieważ planowany jest remont obiektu, po którym zapewne straci trochę ze swojego historycznego uroku.
Co warto zobaczyć w Małopolsce z dziećmi
Energylandia
Jeśli planujesz wyjazd z dzieckiem lub po prostu lubisz zabawę i dreszczyk emocji, koniecznie zajrzyj do Zatoru. W największym parku rozrywki w Polsce nikt nie będzie się nudził. Na 43 hektarach ustawiono atrakcje, które sprostają wymaganiom dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjalnie dla najmłodszych dzieci przygotowano strefę o nazwie Bajkolandia. Jest to miejsce, w którym maluchy mogą spędzić czas w towarzystwie bohaterów przeróżnych bajek. Dodatkową atrakcją przegotowaną dla rodzin z dziećmi jest Smoczy Ogród swoim wystrojem przypominający świat, jaki znamy z Wiedźmina czy Władcy Pierścieni. Wchodząc do tej strefy mamy okazje pospacerować po uliczkach stylizowanych na średniowieczny gotyk. Możemy podziwiać średniowieczną architekturę, przechadzać się wśród ruin zamków i przenieść się do fantastycznego świata rodem z książek czy filmów. Wszystkie budowle zostały wykonane z drewna i kamienia, co sprawia, że wyglądają niesamowicie realistycznie.
Małopolska to raj dla wielbicieli gór i gastronomii górskiej. Najlepsze górskie potrawy jakie próbowałem, były właśnie w Małopolsce.