Pozyskano fundusze na renowację zabytkowego dworu w Brodach – prace potrwają do maja przyszłego roku

Restauracja historycznego dworu, położonego w Brodach i zbudowanego w pierwszej połowie XIX wieku przez Jana Kantego Brandysa, jest już w toku. Tadeusz Stela, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, podjął kroki umożliwiające rozpoczęcie remontu, zawierając umowy z trzema firmami budowlanymi. Teren budowy został już oficjalnie przekazany do dyspozycji wykonawców.

Dla burmistrza Steli, wkroczenie w fazę realizacji prac remontowych jest znaczącym krokiem ku ochronie środowiska kulturowego gminy. Prace mają być prowadzone do maja następnego roku i będą przebiegać w trzech etapach. Zakres prac obejmować będzie demontaż komina, naprawę dachu, konserwację stolarki zewnętrznej, a także zabezpieczenie budynku przed negatywnym wpływem wilgoci gruntowej i atmosferycznej oraz renowację pękniętych murów. Łączne koszty remontu wyniosą 1,6 mln zł. Gmina Kalwaria Zebrzydowska uzyskała na ten cel dotację w wysokości niemal 1,3 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla Małopolski Polski Ład.

Dorota Maj-Kołodziej, inspektorka ds. ochrony i konserwacji zabytków w magistracie kalwaryjskim, podkreśla, że aktualnie realizowane prace mają na celu zahamowanie procesu technicznego niszczenia budynku. Zapewnia również, że jest już opracowywany projekt kompleksowej renowacji tejże nieruchomości historycznej, ale jego realizacja będzie wymagała zewnętrznego finansowania.

Maj-Kołodziej jest przekonana, że po pełnym remoncie dwór oraz przyległe do niego tereny – park i zabudowania folwarku, staną się prawdziwą perłą regionu. Otoczenie sprzyja temu – niedaleko płynie rzeka z malowniczymi bulwarami, a w pobliżu znajduje się także zabytkowy klasztor Bonifratrów oraz sanktuarium kalwaryjskie wpisane na listę UNESCO, mieszczące się w dawnym dworze obronnym rodu Zebrzydowskich.

Dwór w Brodach został wybudowany przez Jana Kantego Brandysa, zarządcę majątków księcia Kazimierza Czartoryskiego, w pierwszej połowie XIX wieku. W latach następujących po Powstaniu Listopadowym, budynek ten pełnił funkcję punktu przejścia dla emisariuszy z zagranicy. W 1923 roku, w jego murach odbyły się negocjacje polityków PSL Piast, Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy oraz Związku Ludowo-Narodowego, które doprowadziły do zawarcia Pakta Lanckorońskiego i utworzenia rządu pod przewodnictwem Wincentego Witosa.