E-sport od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w naszym kraju, ale również w innych regionach świata. Sport elektroniczny pozwala na rywalizację w świecie gier komputerowych zarówno w trybie online, jak i offline. Obecnie profesjonalni gracze mogą swoje umiejętności pokazać przed szerszą publicznością, a nawet liczyć na spore korzyści finansowe, ponieważ organizowane są już zawody w e-sportach, które oparte są na konkretnych zasadach, mają sędziów, a także szerokie grono odbiorców. W Polsce wciąż jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym jest e-sport. Co warto wiedzieć na jego temat? Podpowiadamy.
Czym jest e-sport?
E-sport to określenie, które staje się coraz popularniejsze ze względu na zainteresowanie mediów, a także coraz szerszego grona graczy i publiczności tą dziedziną. Przybywa również wiele nowych obszarów działań marketingowych, które angażują w swoje akcje zarówno graczy, jak i drużyny sportowe. Słowo e-sport jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do rywalizacji sportowej, choć jednak debaty dotyczące tego czy e-sport faktycznie jest sportem, wciąż są burzliwe.
Dla wielu osób klikanie w klawiaturę czy joystick nie jest sportem, dla innych jednak wymaga pewnej koordynacji, refleksu, szybkości czy wytrzymałości, co wpisuje się w definicję sportu. E-sport, czyli sport elektroniczny to jednak rodzaj rywalizacji w świecie gier komputerowych, w którym zawodnicy, czyli gamerzy toczą ze sobą pojedynki. Mogą oni pojedynkować się jeden na jednego lub przeprowadzać pewne działania w zespołach. To, co odróżnia e-sport od tradycyjnego sportu to warunki rywalizacji. Blog ETOTO to miejsce, w którym znajdziemy więcej informacji zarówno o sporcie konwencjonalnym, jak i e-sporcie.
Jakie dyscypliny obejmuje e-sport?
W e-sporcie podobnie jak w konwencjonalnym sporcie dostępne są różne dyscypliny, pod którymi jednak kryją się konkretne tytuły lub gatunki gier. Żeby w e-sporcie konkretna gra mogła zostać uznana za dyscyplinę, w przypadku której można liczyć na organizację turniejów lub konkursów, musi zrzeszać wokół siebie sporą społeczność gamerów, a także sponsorów. Wśród sportowych gatunków można wymienić FPS, czyli Call of Duty, CS GO, a także MOBA, czyli na przykład Live League of Legends, RTS, czyli Starcraft II, a także sportowe tytuły takie jak FIFA czy Rocket League oraz inne na przykład World of Tanks, czy Hearthstone.
Polscy e-sportowcy
Na e-sportowej mapie świata Polscy gracze znajdują się w czołówce czego dowodem jest na przykład utworzenie Profesjonalnej Ligi Esportowej. Dodatkowo od kilku lat w katowickim spodku odbywają się prestiżowe zawody Intel Extreme Masters, które gromadzą setki widzów zarówno na arenie, jak i przed ekranami komputerów i telewizorów. Nasi reprezentanci w różnych dziedzinach e-sportu nie mogą narzekać nie tylko na brak fanów z Polski, ale również spoza granic naszego kraju, a na ich koncie znajduje się sporo sukcesów w różnych grach wieloosobowych.
Sport elektroniczny to prężnie rozwijająca się branża, która z pewnością będzie stawała się coraz bardziej popularna ze względu na to, że e-sporty cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi i zdobywają nie tylko szeroką publiczność, ale także coraz więcej nowych gamerów.